Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından koordine edilen ve üniversitemizin de arasında olduğu 35 üniversiteden araştırma merkezlerinin yer aldığı Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu'nun (AYMEP) Değerlendirme Toplantısı, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

AFAD organizasyonunda Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 4.’sü düzenlenen AYMEP değerlendirme toplantısına İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU ve AFAD Başkanı Vali Sayın Yunus SEZER de katıldı. Üniversitemizi temsilen Afet ve Acil Durum Araştırma ve Uygulama Merkezi (YUAFMER) Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. H. Çağdaş ASLAN’ın katıldığı toplantıda, ülkemizin risk altında bulunduğu, deprem ve sel afetleri başta olmak üzere, iklim değişikliği, gıda güvenliği, kuraklık, orman yangınları, obruk oluşumu gibi afet konuları ele alınarak, güncel bilimsel değerlendirmeler yapıldı.

2 gün süren programın açış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2021’in "afet eğitim yılı", 2022'nin ise "afet tatbikat yılı" olduğunu belirterek, bu süreçte üniversitelerle protokoller imzaladıklarını, sıkı bir iletişimle temas halinde olduklarını ifade etti. Bugün 4. toplantısını gerçekleştirdikleri AYMEP'in böyle bir yaklaşımın ürünü olduğunu kaydeden Soylu, AYMEP'i hayata geçirirken afetlere karşı bu ülkede üretilen tüm akademik bilgiyi, uygulama sahasında elde ettikleri tecrübeyle birleştirmek istediklerini aktardı.

Merkezimiz de farklı üniversitelerin bir araya gelerek bütünleşik afet yönetimi bakış açısıyla ülkemizin afet risklerini en aza indirebilmek amacıyla farklı alanlardaki komisyonlarda çalışmalarını sürdüren AYMEP’in bir üyesi olarak, çözüm odaklı ortak projelerde yer alarak üniversitemizi temsil etmektedir.

AYMEP 4. Değerlendirme Toplantısı’nı organize eden AFAD’a ve ev sahiplikleri için Boğaziçi Üniversitesi’ne merkezimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.

 

Etiket: Merkezimiz AYMEP’te Üniversitemizi Temsil Ediyor